Jonizējošā starojuma dozas noteikšana

Cilvēks savas dzīves laikā ik dienas saņem jonizējošā starojuma dozu, kuras lielums ir atkarīgs no daudziem faktoriem. Vidējās cilvēka saņemtās gada dozas vērtības ietekmējošie jonizējošā starojuma avoti ir attēloti zemāk redzamajā attēlā (skatīt 1. att.).

 

Tiek uzskatīts, ka vislielākais ieguldījums cilvēka saņemtajā gada starojuma dozā ir saistīts ar dabīgajiem starojuma avotiem, it īpaši ar radona radīto starojumu, kura ieguldījums var būt no 40%-55%, atkarībā no katras konkrētās vietas ģeoloģiskajiem parametriem. Radons ir gāzveida viela, kas sastopama visu veida ūdens iegūšanas urbumos, kā arī mājokļos un sabiedriskās ēkās (skatīt 2. att.).

 

2. attēla skaidrojums: 1 - Sienu materiālu neviendabīgums; 2,6 - plaisas grīdās; 3 - konstrukciju savienojumi; 4 - plaisas sienās; 5 - caur ūdens apgādes sistēmu (duša, krāni, utt.); 6 - cauruļvadu ievadīšanas vietas.

 

Sastopamība

Arī Latvijā ir teritorijas, kur jonizējošā starojuma koncentrācija augsnē (un līdz ar to arī ēkās) ir paaugstināta. Tādas teritorijas ir gar Daugavu, Rīgā un Ogres novadā, Bauskas novadā, Bārbeles, Skaistkalnes pagastā. Līdzīgas parādības konstatētas arī Aizkraukles rajonā un vairākās citās Latvijas vietās [1].

Tomēr arī ēkas konstrukcijas materiālos esošie dabīgie radionuklīdi (238U,232Th,40K) un to sabrukšanas produkti, ieskaitot radona gāzi, var radīt gan veselības traucējumus iedzīvotājiem, gan apgrūtinājumus nekustamajam īpašumam.

Jonizējošais starojums var iekļūt mājā arī ar pazemes ūdeņiem vai dabas gāzi. Dziļajos horizontos radioaktivitāte vienmēr ir paaugstināta, tāpēc arī ūdens un gāze var būt radioaktīvi. Piemēram, radons ir gāze, kas šķīst ūdenī, tāpēc to iespējams sastapt arī dziļurbumos un ūdens apgādes sistēmās.

Kam tas ir aktuāli?

Iedzīvotājiem, kuru dzīvesvieta atrodas iepriekšminētajās teritorijās vai to tuvumā, Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVģMC) speciālisti iesaka pārbaudīt jonizējošā starojumu fonu telpās, kurās sanāk uzturēties visbiežāk. Ja mājoklis celts, vai tā apdare satur jonizējošā starojuma saturošus materiālus – silikātķieģeļi, marmors, granīts, betons – ieteicams pārbaudīt starojuma klātesamību. Taču ne tikai mājoklis var būt jonizējošā starojuma avots – arī darbavieta, sabiedriskās iestādes (skolas, bērnudārzi) un citas telpas, kur tiek pavadīta ikdiena.

Pārliecinies par savu un ģimenes locekļu drošību!

Kā pārbaudīt radiācijas klātesamību?

LVĢMC piedāvā veikt kopējās jonizējošā starojuma dozas noteikšanu (testēšanu) ēkās - mājokļos, darbavietās, utt. - izmantojot termostimulētās luminiscences dozimetrus (TLD), kuri jau ilgstoši (Latvijā no 1970-tajiem gadiem) tiek izmantoti darbinieku saņemtās jonizējoša starojuma dozas noteikšanā. Visas TLD testēšanas procedūras ir akreditētas un mērījumi tiek veikti akreditētā laboratorijā. Pēc testēšanas pārskatu sagatavošanas, iespējams saņemt arī ekspertu konsultācijas par iespējamiem risinājumiem kopējās saņemtās starojuma dozas samazināšanai.

Ja vēlaties pārliecināties par jonizējošā starojuma fonu jūsu mājoklī vai darbavietā, sazinieties ar LVĢMC, aizpildot informācijas pieprasījuma formu http://ej.uz/LVGMC_informacija.

Paskaidrojums: Laukā „Lūdzu sniegt šādu informāciju” norādiet, ka vēlaties saņemt jonizējošā starojuma dozimetra komplektu pa pastu, kā arī norādiet mājas adresi un e-pasta adresi testēšanas pārskata saņemšanai. Pakalpojuma cena: 18,65 EUR (t.sk.PVN 21%). Pieteikumā lūdzam norādīt arī vēlamo pakalpojuma apmaksas veidu:

  • Apmaksa izmantojot Internetbanku – uz jūsu e-pasta adresi tiek nosūtīts elektronisks rēķins, pēc kura apmaksas, LVĢMC uz jūsu adresi nosūta testeri;
  • Pēcapmaksa Latvijas Pasta nodaļā – LVĢMC nosūta sīkpaku ar testeri uz jūsu norādīto mājas adresi, apmaksa par pakalpojumu jāveic Latvijas Pasta nodaļā, dodoties saņemt sīkpaku.

Viena komplekta iepakojums satur vienu jonizējošā starojuma dozimetru, tā lietošanas instrukciju un aploksni ar atpakaļ sūtīšanas adresi – atbilde apmaksāta. Pēc 3 mēnešiem izmantotais dozimetrs jāievieto aploksnē un jānosūta tas uz norādīto adresi - 10 dienu laikā e-pastā saņemsiet testēšanas pārskatu, kā arī testēšanas pārskats tiks nosūtīts uz jūsu mājas adresi.[1]Bērziņa K., 2008. Cilvēk, tu neesi arguments! LBL Nr.31