Latvijas upēs izveidojusies ledus sega

Publicēts: 09.01.2017

Aizvadītās nedēļas vidū, gaisam kļūstot vēsākam, Latvijas upēs atsākās ledus veidošanās procesi. Daugavā 4. janvārī bija novērojama reta vižņu iešana, kura katru dienu kļuva aizvien intensīvāka. Nedēļās nogalē, saglabājoties zemām gaisa temperatūrām, upēs izveidojās ledus sega. Šodien, 9. janvārī Daugavā novērojama ledus sega vai ledus sega ar lāsmeņiem, atsevišķās novērojumu stacijās, piemēram, Jēkabpilī un Zeļķos, arī ledus sega ar torosiem (1. att.). Veidojoties ledum, Daugavā notika būtiskas ūdens līmeņa svārstības. Aizvadītajā diennaktī ūdens līmenis paaugstinājās posmā Ulla (Baltkrievijas teritorijā) - Piedruja par 4-93 cm. Savukārt posmā Daugavpils-Vaikuļāni ūdens līmenis pazeminājās par 25-45 cm, bet pie Jersikas ūdens līmenis paaugstinājās par 54 cm. Šobrīd ūdens līmenis Daugavā neapdraud apkārtējās teritorijas. Arī Daugavas baseina upēs izveidojusies ledus sega vai ledus sega ar lāsmeņiem.

Gaujā pie Velēnas ir ledus sega ar torosiem, pie Valmieras piesalas, Siguldā gan piesalas, gan reta vižņu iešana, Carnikavā ledus sega. Gaujas baseina upēs galvenokārt izveidojusies ledus sega ar lāsmeņiem.

Lielupē posmā no Mežotnes līdz Kalnciemam izveidojusies ledus sega. Arī Ventā pie Kuldīgas izveidojās ledus sega ar lāsmeņiem.

Tuvākajās dienās turpināsies ledus attīstība Latvijas austrumu un centrālās daļas upēs, savukārt Kurzemes upēs ledus veidošanās intensitāte samazināsies.

  1. attēls. Ledus sega ar torosiem Pļaviņu ūdenskrātuvē pie Zeļķiem