Informācija par smogu Rīgā

Pēdējo dienu laikā novērojams smogs, bet gaisa piesārņojums pēc reālā režīma laika datu rindām, vielām, kuru monitoringu veic VSIA “Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs”, ir normas robežās. Daļiņu PM10 ik stundu novērojumus veic Rīgas Dome, bet tehnisku iemeslu dēļ stacija ir slēgta.

Smogs radies, jo vēja ātrums šajās dienās bijis neliels, kas neļauj piesārņojumam izkliedēties. Smogu pastiprina arī autotransporta izplūdes gāzes un intensīva kurināmā izmantošana.

Laika apstākļu izmaiņas piektdien un sestdien vēl notiks lēnām. Laika apstākļus piektdien vēl nosaka anticiklons, kurš veicina lejupejošās gaisa masu plūsmas. Virs Rīgas atmosfēras apakšējos slāņos (100-200 m augstumā no zemes virsmas) vēl saglabāsies spēcīgs inversijas slānis, kas kavēs gaisa masu apmaiņu. Piektdien nakts laikā un rīta stundās pūta lēns austrumu puses vējš 3-4 m/s, dienas laikā vēja ātrums palielināsies par 1-3 m/s, bet vakarā un naktī uz sestdienu atkal samazināsies līdz 2-3 m/s. Pakāpenisku situācijas uzlabošanos sestdien veicinās tas, ka anticiklona ietekme mazināsies, līdz ar to arī mazināsies atmosfēras lejupejošās gaisa masu kustības. Tas veicinās gaisa sajaukšanos biezākā atmosfēras slānī no zemes virsmas jau līdz 300-400 m.

Būtiski sinoptiskā situācija mainīsies svētdien, kad dienvidaustrumu vējš pastiprināsies līdz 5-6 m/s, brāzmās sasniedzot 10-11 m/s. Tad izzudīs arī piezemes inversijas slānis - tas viss kopumā veicinās piesārņojuma izkliedi.

Vēja virziena un vēja ātruma izmaiņas Rīgā no 4. līdz 8. janvārim – vidējais vēja ātrums (grafikā zaļā līnija) visu laiku ir saglabājies 0,5-4 m/s robežās.