Atmosfēras spiediens

Atmosfēra, tas ir zemeslodes gāzveida apvalks, kas Zemes gravitācijas ietekmē ar savu svaru iedarbojas uz Zemes virsmu, radot spiedienu, ko mēs pazīstam kā atmosfēras spiedienu un kas ir līdzvērtīgs 10 tonnām uz 1m2. Tomēr ikdienā mēs vairāk izjūtam atmosfēras spiediena svārstības, strauju izmaiņu gadījumā daļai cilvēku pat izraisot veselības problēmas.

Gaisa spiediens uz Zemes nav vienmērīgs, jo, pirmkārt, palielinoties augstumam virs Zemes virsmas, arī atmosfēras spiediens samazinās. Ja mēs kāpjam augšā kalnā vai gaisa balonā ceļamies uz augšu, atmosfēras spiediens samazinās līdz stratosfērai, kur tas jau līdzinās nullei.

Otrkārt, atmosfēras spiediens mainās arī horizontālā plaknē piezemes slānī, pamatā Zemes virsmas nevienmērīgās sasilšanas dēļ. Savukārt atmosfēras spiediena izmaiņas atnes izmaiņas arī laika apstākļos.

Pazeminātu atmosfēras spiedienu parasti saista ar nokrišņiem. Zema spiediena apgabalā (ciklonā) gaiss ir mazāk blīvs un salīdzinoši silts, kas izraisa tā pacelšanos. Gaiss ceļoties izplešas un atdziest, bet atmosfērā esošais ūdens tvaiks kondensējas, veidojot mākoņus, un ūdens pilieniņi kļūst lielāki līdz izkrīt nokrišņu veidā.

Savukārt paaugstināta spiediena apgabalā (anticiklonā) gaiss ir blīvs un salīdzinoši vēss, kas veicina tā grimšanu. Atmosfērā esošais ūdens tvaiks grimstošajā gaisā nekondensējas, līdz ar to šādos apstākļos debesis parasti ir skaidras un saulainas.

Gaiss, pārvietojoties no teritorijas ar augstu spiedienu uz zemāku spiedienu, izraisa vēju, kas īpaši pastiprinās strauju gaisa spiediena izmaiņu gadījumā.

Atmosfēras spiediens tiek mērīts ar barometru un to izsaka hekto paskālos (hPa), milibāros (mb) vai dzīvsudraba stabiņa mm (mm Hg) mērvienībās. Par normālu atmosfēras spiedienu tiek uzskatīts 1013 mb jeb 760 mm Hg.


Ciklona un anticiklona shēma

Šorīt, 30. janvārī, anticiklona centrs atrodas Lipetskas reģionā un dienā sasniegs Volgas vidieni. Anticiklons vēl pakāpeniski pastiprināsies, bet februāra pirmajās dienās tas sāks atkāpties uz dienvidaustrumiem, Kazahstānas virzienā.

Savukārt Latvijā pēdējo dienu laikā laika apstākļus Latvijā nosaka šī anticiklona rietumu mala. Šorīt Rīgas novērojumu stacijā fiksēts 779 mm Hg augsts atmosfēras spiediens, kas atbilst 1038.6 mb, bet Latvijas austrumu daļā tas sasniedzis pat 783.5 mm Hg. Brīvdienās atmosfēras spiediens pakāpeniski samazināsies līdz 766-770 mm Hg.

  • LVĢMC frontālā analīze 30.01.2014. plkst. 00.00 UTC (Apzīmējumi: A - anticiklons, C – ciklons)

  • EUMETSAT satelītattēls 30.01.2014. plkst. 12.00