2014. gada 4. augusts – karstākā diena Latvijas meteoroloģisko novērojumu vēsturē

Karstuma periods, kas aizsākās jūlija mēnesī, kulmināciju Latvijā sasniedza augusta sākumā – 3. un 4. datumā. 3. augustā Ventspilī uzstādīto jauno gan Ventspils, gan visas Latvijas karstuma rekordu +36,7ºC jau nākamajā dienā tai pašā vietā nomainīja jauns: +37,8ºC. Iepriekšējais maksimālās gaisa temperatūras rekords noturējās tieši 71 gadu – tas 1943. gada 4. augustā bija uzstādīts Daugavpilī (+36,4°C).

LVĢMC ik minūšu novērojumu informācija no Ventspils novēroju stacijas – 4. augustā plkst. 14:51 pirmo reizi Latvijas meteoroloģisko novērojumu vēsturē termometra stabiņš sasniedza +37°C atzīmi, bet plkst. 15:50 tika novērota absolūti maksimālā temperatūra: +37,8°C

Arī citviet jūras piekrastē vēl nekad agrāk nebija bijis tik karsti - Pāvilostā ar +35,9°C (3. augustā) un Liepājā ar +35,6°C (4. augustā) tika sasniegta jauna visa gada visaugstākā gaisa temperatūra šo pilsētu novērojumu vēsturē. Dobelē ar +35,1°C (3. un 4. augustā) un Saldū ar +33,1°C (4. augustā) tika uzstādīts jauns šo pilsētu augusta mēneša maksimālās gaisa temperatūras rekords. Jauni 3. augusta maksimālās gaisa temperatūras rekordi tika uzstādīti arī Kolkā, Stendē, Bauskā, Jelgavā, Rīgā, Skultē, Ainažos, Rūjienā, Skrīveros, Rēzeknē un Daugavpilī. 4. augustā pie jauniem šīs dienas maksimālās gaisa temperatūras rekordiem tika Stende, Jelgava, Rīga, Skulte, Ainaži, Rūjiena, Priekuļi, Zosēni, Skrīveri un Zīlāni. Virs +30 grādiem šajās divās dienās gaisa temperatūra nepakāpās tikai Kolkā, Mērsragā, Gulbenē un Alūksnē.

Maksimālā novērotā gaisa temperatūra LVĢMC novērojumu stacijās 3. un 4. augustā

Augusta sākumā virs Rietumeiropas valdīja ciklonu darbība, savukārt virs Krievijas atradās mazkustīgs anticiklons, kas bloķēja rietumu gaisa masu plūsmu. Virs mūsu reģiona stabili pieturējās dienvidaustrumu gaisa masu plūsma, kas veicināja karstuma ieplūšanu Latvijā – gaisa masas no Melnās jūras reģiona pāri Ukrainai, Baltkrievijai, Lietuvai, skarot arī Krievijas rietumu reģionus un Polijas austrumu reģionus, sasniedza Baltijas jūru un pat Skandināvijas pussalu.

Gaisa masu temperatūra 850 mb jeb aptuveni 1,5 km augstumā – tā parāda, ka augusta sākumā no Melnās jūras reģiona karstums sasniedz pat Skandināvijas pussalu (Latvijas laiks = UTC + 3 st.)

Laika apstākļus Latvijā noteica anticiklona dienvidrietumu mala. 4. augustā dienas lielāko daļu debesis bija gandrīz skaidras, tikai pēcpusdienā pēc plkst. 15:00 sakarsušajā gaisa masā vietām valsts rietumu un centrālajos rajonos veidojās gubu-lietus mākoņi, kas nesa pērkona negaisu un īslaicīgu lietu.

4. augusta ik stundas EUMETSAT satelīta attēli no plkst. 9:00 līdz plkst. 20:00 – virs Latvijas dienas lielāko daļu debesis ir gandrīz skaidras

 

LVĢMC frontālā analīze – Eiropas dienvidaustrumos gaiss ir uzkarsis līdz +30...+37 grādiem

Ilggadīgie dati liecina, ka vidēji astoņos gados no desmit ir vismaz viena diena, kad kaut kur Latvijā termometra stabiņš pakāpjas virs +30 grādiem. Pēdējos gados tas notiek vēl biežāk - no 1997. gada Latvijā maksimālā gaisa temperatūra virs +30 grādiem ir reģistrēta katru gadu. Vidēji reizi 15 gados Latvijā ir iespējams pavisam tropisks karstums virs +35 grādiem. Šai gadsimtā, pirms 2014. gada, visaugstākā gaisa temperatūra ir bijusi 2006. gada 9. jūlijā Skrīveros: +35,3ºC.

Diennakts maksimālās temperatūras virs +30 grādiem Latvijā ir vidēji 5 dienas gadā. Visvairāk diennakšu ar maksimālo temperatūru Latvijā virs +30 grādiem – 24 - ir bijušas vissiltākajā Latvijas vasarā 2010. gadā. Šovasar (līdz 12. augustam ieskaitot), Latvijā jau ir bijušas 24 dienas ar gaisa temperatūru virs +30 grādiem.

Visbiežāk (59% gadījumu) karstums virs +30 grādiem ilgst tikai vienu dienu. 21% gadījumu maksimālās temperatūras virs +30 grādiem ir novērotas divas, 8% gadījumu - trīs dienas pēc kārtas. Visilgākais nepārtrauktais periods, kad diennakts maksimālā gaisa temperatūra Latvijā bija virs +30 grādiem, ir reģistrēts 1945. gadā: tas ilga 14 dienas no 8. līdz 21. jūlijam. 2010. gada vasarā gaisa temperatūra virs +30 grādiem Latvijā turējās nepārtraukti deviņas dienas – no 10. līdz 18. jūlijam. Šovasar (līdz 12. augustam ieskaitot) bija divi nepārtraukti, septiņu dienu ilgi periodi ar gaisa temperatūru virs +30 grādiem: no no 24. līdz 30. jūlija un pēc divu dienu pārtraukuma no 2. līdz 8. augustam.

 

Izmantojot materiālu, atsauce uz LVĢMC ir obligāta!