Ļoti stipras pērkona lietusgāzes Siguldā 2014.gada 29.jūlijā

Autors: Santa Šmite

Jūlija beigās pēc ilgstoša karstuma viļņa Latviju skāra ļoti spēcīgas pērkona lietusgāzes. Nokrišņu daudzums Siguldā sešās stundās sasniedza 123 mm. Pēc klimatiskajiem datiem šis nokrišņu daudzums Siguldā bijis lielākais jebkad novērotais, savukārt kopumā Latvijā - sestais lielākais. Tālajā 1973. gada 9. jūlijā visstiprāk lijis Ventspilī, kad nokrišņu daudzums 12 stundās sasniedza 160 mm.

Attēlā šīs dienas nokrišņu daudzums Latvijā 12 stundu laikā

Jau vairākas nedēļas Latvijā valdīja karsts un mitrs laiks, kas vēl vairāk sekmēja spēcīgu negaisu veidošanos tajā dienā.  Agrā pēcpusdienā (aptuveni 12:00 UTC), valsts rietumos bija izveidojušies tikai atsevišķi negaisa mākoņi, tomēr to attīstība norisinājās ļoti intensīvi. To sekmēja arī tas, ka virs Latvijas atradās mazgradienta spiediena lauks, kura ietekmē mākoņi auga, bet virzījās ļoti lēnām, tādējādi nesot īpaši spēcīgas lietusgāzes.

Natural Colour RGB animācijā  var redzēt negaisa mākoņu attīstību, kas sākas dienas vidū un savu maksimumu sasniedza vēlā pēcpusdienā. Animācijā var izšķirt zaļgani zilas krāsas negaisa mākoni, kas norāda uz mākonī esošajām ledus daļiņām, kas parasti atrodas spēcīgos pērkona negaisa mākoņos.

Severe Storm RGB animācijā var redzēt plašu mākoņu sistēmu, kas praktiski aizņem visu Latvijas teritoriju.  Oranžā krāsa norāda intensīvu negaisa mākoņa vertikālo attīstību - maziem ledus kristāliem, kas signalizē par negaisa mākoņa bīstamību.

Mākoņu daļiņu efektīvais rādiuss, mākoņu virsotnes temperatūra, kā arī nokrišņu daudzuma produkts no KNMI mākoņu fizikālo īpašību portāla skaidri rāda negaisa mākoņu attīstību un intensitāti dienas gaitā.

 

Radara produktā Max dBZ animācijā var redzēt mazu, bet intensīvu negaisa mākoņi, kas nesa šīs spēcīgās lietavas, tomēr tā atstarošanās stiprums nebija tāds, kas signalizētu par tik ekstrēmu parādību.

Šīs lietavas Siguldas novadā nesa pamatīgus postījumus.  Intensīvas ūdens un dubļu straumes, kopā ar krītošiem kokiem, izskaloja autoceļus. Lietus kanalizācija pārplūda, applūdinot ne tikai autoceļus, bet arī pagalmus, pagrabus un mazdārziņus. ūdens daudzums bija tik liels, ka pļavu vietā izveidojās nelielas ūdenstilpnes.

https://twitter.com/valdisjanovs/status/494141875675492352/photo/1

https://twitter.com/valdisjanovs/status/494141875675492352/photo/1

https://twitter.com/DirkHoffmannhb/status/494374178863448064/photo/1

 

Izmantojot materiālu, atsauce uz LVĢMC ir obligāta!

 

 

 

Negaisa rezultātā tika nodarīti postījumi vairākus desmitu tūkstošu eiro apmērā.