Laika apstākļu raksturojums 2015. gada oktobrī

Oktobra mēnesis bija ļoti sauss, un izkritušais nokrišņu daudzums Latvijā vidēji bija vien 8,7 mm, kas ir 13 % no mēneša nokrišņu normas. Tas bija pats sausākais oktobra mēnesis Latvijas novērojumu vēsturē (1. attēls). Pavisam maz nokrišņu tika novērots valsts centrālajā daļā (2. attēls) – Kalnciemā mēneša laikā summā izkrita tikai 2,7 mm nokrišņu, kas ir 4 % no novērojumu stacijas oktobra normas. Nedaudz vairāk nokrišņu oktobrī bija Latvijas austrumu daļā, piemēram, Alūksnē summā izkrita 14,1 mm nokrišņu (21% no novērojumu stacijas mēneša normas).

Oktobris kopumā bija vēss mēnesis, tā vidējā gaisa temperatūra bija 5,7°, kas ir 1,0° zemāka par ilggadīgo normu. Tika fiksēta virkne minimālās gaisa temperatūras rekordu:

  1. Mēneša laikā bija 10 dienas, kad tika pārspēti vai atkārtoti konkrētās dienas minimālās temperatūras rekordi vairākās novērojumu stacijās.
  2. Divas reizes tika uzstādīti jauni konkrēto dienu visas Latvijas minimālās temperatūras rekordi - 8. oktobrī Zosēnos (-5.8°) un 9. oktobrī Vičakos (-7.3°).
  3. Divām novērojumu stacijām nu ir arī jauni dekādes minimālās temperatūras rekordi - 9. oktobrī jauns pirmās dekādes minimālās gaisa temperatūras rekords tika uzstādīts Liepājā (-4,9°) un Ainažos (-6,5°), savukārt Liepājā 12. oktobrī tāds tika fiksēts arī otrajai dekādei (-5,0°).

Oktobra mēnesis kopumā izvērtās samērā saulains – saules spīdēšanas ilgums oktobrī bija 152 % no normas. Visvairāk saule spīdēja oktobra trešajā dekādē (216% no normas).

Naktī uz 9. oktobri Griškānu novērojumu stacijā pie Rēzeknes uzsniga pirmais sniegs šajā rudens - ziemas sezonā, savukārt mēneša beigās – 26. oktobrī – Rīgā vēl tika novērots pērkona negaiss. 4., 5. un 25. oktobrī daudzviet Latvijā tika novērota migla.

Mēneša vidējais vēja ātrums bija 2,2 m/s, kas ir par 1,4 m/s mazāks par normu. Mēneša laikā vēja ātrums brāzmās salīdzinoši reti bija lielāks par 15 m/s. Visstiprākās vēja brāzmas bija 2., 25. un 26. oktobrī, kad vietām Latvijas rietumos, kā arī valsts centrālajā daļā vēja brāzmas bija 17 m/s.