Lietus uzplūdi Daugavas baseinā 2017. gada augusta nogalē

22. augustā virs Ukrainas izveidojās aktīvs ciklons, kas, virzoties uz ziemeļiem, līdzi sev nesa plašu mākoņu un intensīvu nokrišņu zonu. 24. augustā ciklona centrs atradās virs Latvijas austrumu robežas, bet lietus Latvijas austrumu rajonos sāka līt jau 23. augusta priekšpusdienā, dienas gaitā nokrišņu zonai pakāpeniski izplatoties uz rietumiem un aptverot jau visu Latvijas austrumu daļu. Ilgstošākie un intensīvākie nokrišņi tika novēroti tieši galējos Latvijas austrumos, kur nokrišņu daudzums pusotras diennakts laikā no 23. augusta rīta līdz 24. augusta vakaram sasniedza 50-160 mm. Lielākais nokrišņu daudzums šajā periodā tika reģistrēts Rēzeknes novērojumu stacijā – 160 mm, kas vairāk nekā 2 reizes pārsniedz augusta mēneša klimatisko normu (69 mm), kā arī vairāk nekā septiņas reizes pārsniedz augusta trešās dekādes normu (21,6 mm). 24. augustā diennakts laikā Rēzeknē kopumā nolija 123,1 mm lietus, kas ir jauns novērojumu stacijas diennakts maksimālā nokrišņu daudzuma rekords. Vēl stiprāks lietus ciklona darbības rezultātā novērots vien nedaudz uz austrumiem no Latvijas - Krievijā, Pleskavas apgabalā, kur nokrišņu daudzums sasniedza 183 mm. Arī Baltkrievijā un Lietuvā Daugavas sateces baseinā un tā tuvumā lietus ir bijis stiprs, atsevišķās novērojumu stacijās krietni vien pārsniedzot 50 mm daudzumu.

Daugavas baseinā 2017. gada vasara bija nokrišņiem bagāta, tādēļ jau jūlijā Daugavas notece bija lielāka par normu. Augusta trešajā dekādē intensīvo nokrišņu, kā arī jau mitrās augsnes dēļ ļoti strauji paaugstinājās ūdens līmenis Daugavas baseina upēs.

Sākoties intensīvajiem nokrišņiem, ūdens sāka uzkrāties ieplakās un zemākajās vietās. Arī grāvjos un mazajās upītēs strauji paaugstinājās ūdens līmenis. Daugavas baseina labā krasta upēs strauji paaugstinājās ūdens līmenis pēc intensīvajiem nokrišņiem 23. un 24. augustā, kā rezultātā bija applūdušas vairāku upju palienes. Daugavas baseina upēs ūdens līmenis kopš 19. augusta paaugstinājās par 97-300 cm. Nokrišņu un mazo upju nestais ūdens ieplūda Daugavā un spēja arī ievērojami paaugstināt Daugavas ūdens līmeni. Daugavā maksimālais ūdens līmenis bija 26.-27. augustā, trijās dienās tas paaugstinājās par 109-134 cm. Pēdējos astoņos gados Daugavā šis bija viens no augstākajiem novērotajiem ūdens līmeņiem augustā, visaugstākais ūdens līmenis augustā ir bijis 1987. gadā. Augusta izskaņā ūdens līmenis pakāpeniski pazeminājās Daugavas baseina upēs.

Izmantojot materiālu, atsauce uz LVĢMC ir obligāta!