LVĢMC hidroģeoloģe Sandra Muižniece piedalījusies Polijas ģeoloģijas kongresā

No šī gada 14. līdz 16. septembrim Vroclavā, Polijā norisinājās trešais Polijas ģeoloģijas kongress. Tā speciālajā sesijā par ģeoloģijas dienestu pašreizējiem izaicinājumiem piedalījās ģeoloģijas dienestu pārstāvji un ģeoloģijas dienesta funkciju izpildošo iestāžu pārstāvji no Lietuvas, Šveices, Čehijas, Vācijas, Zviedrijas, Polijas un Latvijas.  Kongresā Latviju ar ziņojumu pārstāvēja Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) hidroģeoloģe Sandra Muižniece.

Kongresa speciālas sesijas laikā ģeoloģijas dienestu pārstāvji izklāstīja pašreizējos uzdevumus un galvenos izaicinājumus ģeoloģijas dienestu darbībā. Nereti izaicinājumi tika saistīti ar finansējuma piesaisti, kā arī aizvien jaunu uzdevumu risināšanu, kas saistīti ar ES direktīvu ieviešanu, zināšanu apguvi un datu pārvaldību. Tāpat arī izaicinājumi saistīti ar datu formātu izstādi, lai digitālā ģeoloģiskā informācija būtu efektīvāk lietojama un pieejama gan ģeoloģijas dienestu ietvaros, gan komercsektoram un plašākai sabiedrībai. Kongresa laikā tika diskutēts par iespējamiem starptautisku projektu sadarbības kontaktpunktiem, LVĢMC attīstību un pozīciju Eiropas ģeoloģisko dienestu kontekstā.

Polijā kongresa lauka izbrauciena daļas laikā, kongresa dalībniekiem bija vienreizēja iespēja apmeklēt aktīvas KGHM Polkowices pazemes raktuves šahtas un iejusties darbinieku ādā, izbaudot sāls garšu gaisā un līdz pat 40º C augstu temperatūru. Raktuves atrodas 1 kilometra dziļumā zem zemes virsmas, kur tiek iegūts varš, sudrabs un sāls. Ik gadu no 12 milj. t rūdas tiek iegūts 292 tūkst. t vara, 594 t sudraba un 234 tūkst. t sāls, tādejādi nodrošinot darbavietas aptuveni 4,5 tūkstošiem cilvēku Polkowices raktuvēs vien.

Tāpat lauka izbrauciena daļā tika apmeklēta rūdas pārstrādes rezultātā iegūto pārpalikumu jeb tā saukto “tukšo iežu” veidotais terikons Żelazny Most (tulkojumā no poļu valodas: dzelzs tilts). Terikons sasniedz iespaidīgus izmērus, tā augšējā daļas apkārtmērs sasniedz aptuveni 15 km un augstums 70 m. Ūdenī suspendētās tukšo iežu daļiņas pa cauruļu sistēmām tiek nogādātas terikona augšpusē, kur tās tiek izgulsnētas, savukārt ūdens tiek attīrīts trīs ciklos.

Terikona Żelazny Most augšdaļa. Atsauce: goo.gl/SbGArJ

Kongresa laikā tā dalībnieki guva vērtīgu pieredzes apmaiņu par ģeoloģijas dienestu uzdevumiem, prioritātēm un izaicinājumiem, kā arī izveidoja iestrādes turpmākajai sadarbībai.