LVĢMC meteoroloģiskais radars pilnībā atsācis darboties!

VSIA “Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs” (LVĢMC) īpašumā esošais meteoroloģiskais radars METEOR 500C pēc iepriekš konstatētajiem bojājumiem ir saremontēts, un tā darbība ir pilnībā atjaunota. Veicot vairākkārtējas pārbaudes un atbilstošas testēšanas procedūras, ir gūta pārliecība, ka saņemto datu kvalitāte ir atbilstoša.

LVĢMC speciālisti meteoroloģiskā radara METEOR 500C bojājumus konstatēja šī gada jūnijā. Lai nodrošinātu radara nepārtrauktu darbību, tika izsludināts iepirkums par meteoroloģiskā radara rezerves daļu piegādi un tehnisko atbalstu. Sarunu procedūrā tika izvēlēts Vācijā reģistrētais uzņēmums "Selex ES GmbH", kas ir radara ražotājs un vienīgais uzņēmums, kurš varēja sniegt tehnisko atbalstu un piegādāt rezerves daļas radara METEOR 500C sistēmai, lai nodrošinātu precīzu un augstas kvalitātes darbību, kā arī sistēmā integrēto rezerves daļu tehnisko un funkcionālo savietojamību.

Visu šo laiku meteoroloģiskais radars darbojās, bet ar neregulāriem traucējumiem. Nokrišņu zonu vizualizācijā, nokrišņu intensitāte tika atainota mazākā kvalitātē, saistībā ar nevienmērīgu datu pārraidi. Tomēr tas nebija kritiski, un sinoptiķi varēja iegūt nepieciešamo informāciju, nodrošinot atbilstošu pakalpojumu kvalitāti. Jāņem arī vērā, ka meteoroloģiskais radars, lai arī nozīmīgs datu avots, nav vienīgais sinoptiķu instruments.

Kristaps Treimanis, LVĢMC valdes priekšsēdētājs: “Ir noslēgts trīs gadu līgums ar radara ražotāju "Selex ES GmbH", kas ietver arī atbalsta sniegšanu operatīvā režīmā. Ja turpmākajos gados meteoroloģisko radaru piemeklēs tehniskas problēmas, tad tās tiks atrisinātas operatīvi.”

LVĢMC meteoroloģiskais radars atrodas netālu no starptautiskās lidostas „Rīga” un darbojas kopš 2006. gada 1. novembra. Radara tehniskie dati:

  • gaisa masu novērošana, izmantojot Doplera efektu;
  • atmosfēras skanēšana ar īsajiem radio viļņiem (5,4cm; 5,6GHz; C-band);
  • darbības rādiuss – 250km no lidostas „Rīga”;
  • radara attēls tiek atjaunots reizi 10 minūtēs;
  • laiks radara attēlā norādīts pēc universiālā koordinētā laika (UTC) standarta (Latvijas laiks: +2h ziemā, +3h vasarā).

 

Par LVĢMC

LVĢMC apkopo un apstrādā vides informāciju, veic vides monitoringu un informē sabiedrību par vides stāvokli, nodrošina zemes dzīļu fonda ģeoloģisko pārraudzību un zemes dzīļu racionālu izmantošanu, kā arī īsteno valsts politiku ģeoloģijas, meteoroloģijas, klimatoloģijas, gaisa kvalitātes un pārrobežu gaisa piesārņojuma ietekmes jomās.

 

Sanita Pelēķe

Sabiedrisko attiecību speciāliste

Maskavas iela 165, Rīga, LV - 1019

Mob. tālr.: + 371 27337797

Tālr.: + 371 67032624

E - pasts: sanita.peleke@lvgmc.lv