Kā nosaka gaisa temperatūru?

Kopš saulainajā, vasarās svelmainajā, Itālijā Toskānas lielhercogs Ferdinands II 1641. gadā izgudroja pirmo hermetizēto termometru gaisa temperatūras mērījumiem, tāds vai citāds gaisa temperatūras mērāmais ir katrā mājā.termometrs_rokaa.gif

Lai rastu atbildi uz jautājumu „Cik silts vai auksts ir ārā?” , mēs ielūkojamies termometrā aiz loga.  Vai šie āra termometra rādījumi saskan ar meteorologu gaisa temperatūras mērījumu rezultātiem?  Ne vienmēr, un iemesls tam ir apstākļu atšķirības, kādos temperatūra tiek mērīta mūsu mājās un meteoroloģisko novērojumu stacijā.

Meteorologi pasaulē visa veida, arī gaisa temperatūras, novērojumus veic pēc vienota, Pasaules meteoroloģijas organizācijas (WMO)  noteikta standarta.

Gaisa temperatūras mērījumi tiek veikti atklātā vietā, ar mērķi, lai termometra tuvumā nebūtu nekādu lokālu siltuma vai aukstuma avotu, un  termometra rādījumus iespaidotu tikai gaisa temperatūras izmaiņas.

Kādreiz gaisa temperatūras mērījumiem paredzētais termometrs tika „noslēpts” no tiešajiem saules stariem un nokrišņiem, ievietojot to speciālas konstrukcijas aizsargbūdiņā. Šādi ekranizēto termometru tomēr appūš vējš – to nodrošina aizsargbūdiņas žalūziju sienas un atveres.

Gaisa temperatūras mērījumi Latvijā un citur pasaulē tiek veikti 2 metru augstumā virs zemes virsmas, kas klāta ar mērījumu vietai raksturīgu dabisko veģetāciju. Visbiežāk tā ir zāle, kuras augstums tiek uzturēts zem 20 cm, ziemā tā ir sniega sega tās dabiskajā augstumā.

Mūsdienās psihrometrisko būdiņu un tās termometrus aizvieto automātiskie temperatūras sensori ar aizsargekrānu. Atšķirībā no psihrometriskās būdiņas, kurā bija vairāki termometri katram parametram – piemēram, minimālais termometrs – minimālās temperatūras mērījumiem, tāpat arī attiecīgi termometrs faktiskai gaisa temperatūrai, automātiskais temperatūras sensors nosaka vairākus parametrus vienlaicīgi. Mērījumi tiek veikti ik minūti, pārraidot datus tiešsaistē uz centrālajiem datu serveriem. Automātiskais sensors ar aizsargekrānu tiek uzstādīts novērojumu mastā kopā ar citiem sensoriem.

 laukums2.gif